речник контакт

Со победа одбојкарите на Форшпед втори по есенскиот дел

Во дербито велешаники подобри од Бами Кор сo 3:1

Петар Печков

Тесна и тешка победа во последниот есенски натпевар од првата одбојкарска лига жени. Форшпед со 3:1  ( 24:26, 25.12, 25:23, 25:23) ја победи екипата на Бами Кор од Тетово.

  Воздубливо и неизвесно беше во салата на ОУ Блаже Конески. Единстено во вториот сет домаќинките уверливи и убделиви, додека останатите три сета се освоени на разлика. Со оваа победа екипата на Форшпед стигна до второто место од табелата со два бода заостаток зад лидерот Форца Волеј.

И двете екипи имаат по еден меѓусебен пораз, но велешанки победија со 3:2 против Форца и Бами Кор во Тетово, за што се добиваат два а не три бода. Првенството продолжува на 15 феврури. Во првото пролетно коло дерби Форшпед - Форца Волје, кој последните три години има едиснтвено порази од велешанки.

АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »