речник контакт

Спортот во очај!

И додека на фудбалот во трета лига има публика, кошарката, ракометот и да сака гледачот нема да ги гледа

Петар Печков

На прагот на почетокот од настапи во најквалитетните друштва, состојбата во велешкиот спорт е алармантна. Најатрактивните лиги ракомет и кошарка  годинава извесно е дека ќе минат без велешки клубови. 

Машкиот РК Борец , иако првенството започнува сабота, во клубот ништо не е познато, нема спонзор. Во женскиот откако  спонзорот Леов си заминал од клубот а ги подмирил сите обврски кон ракометарките и тренерите,  екипата нема да се натпреварува. Кошаркарскиот клуб се откажа од втората лига поради немање спонзор.

Извесно е дека ќе има одбојка. Во единствените први лиги, бидејќи други нема, ќе играат две женски екипи Форшпед и Борец и една во машката Борец. И тоа се. Колку пари толку музика, пардон спорт.

АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »