речник контакт

Српскиот министер Вулин во Караслари (фото)

Ја посети Српската Спомен Костурница на паднатите Српски војници од Прва Светска војна

Петар Печков

Српскиот  министерот за труд и социјална политика Александар Вулин, денес ја посети  Српската Спомен Костурница на паднатите Српски војници во велешкото село Караслари.

Тој заедно  со амбасадорката во Скопје,    Душанка Дивјак -Томиќ, положија цвеќе пред ова спомен обележје, кое е подигнато во чест на паднатите Српски војници од Првата Светска војна.

Од малкуте познати факти, тоа се војници кои загинале во битка кај Плетвар а биле погребани  кај Караслари. Двајцата гости беа во придружба на велешкиот градоначалник Славчо Чадиев.

АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »