речник контакт

Трета лига југ-фудбал Борец убедлив дома, Превалец поразен во Неготино

Одиграно 16-тото коло на Општинска Фудбалска лига

Петар Печков

Фудбалерите на Борец 1919 забележаа висока победа од 9:1 против екипата на  Младост од Удово, која е претпоследна на табелата.  Тоа е втора висока победа за велешани кои во првото коло од ова натпреварување во Прилеп есеноска победија  против Млекар со 9:0. Токму против  оваа екипа Млекар ќе игра во наредното коло екипата на Превалец, дома  в недела. Тие во ова коло загубија од лидерот Вардар во Неготино со 3:0. Борец пак в  недела   му гостува на третопласираниот Тиквеш.

  16 коло

 Бирлик - Башкими                     2:1

 Макед. Сонце - Младост          2:0

 Мартолци -Гемиџии                  2:5

Интернационал - Илинден БС 1:4

Горски -Бабуна                          0:7    

слободни: Форца нова и Тополка

 

Т А Б Е Л А

   1. Бабуна                              13  13  0   0     65:16     39

   2. Гемиџии                            14  11  1   1     51:19     37

   3.Илинден БС                      14    8   1   4     37:21     25

   4. Македонско сонце           14    6  4   4      28:23     22

   5.Тополка                             13    6   2   5     27:17     20 

   6. Мартолци 07                    14    4   5   5     30:37     17

   7.Бирлик                              14    5  1   7      19:43     16

   8.Младост                            13    4   2  8     20:40      14

   9.Горски                               14    4   1  8     15:34      13

  10.Форца нова                      12   3   1   8     16:24      10

 11. Интернационал              13    3   1   10    26:44     10

12.Башкими                           13    2   3    9    25:39        9

 наредно  17  коло: 

Горски - Форца нова

 Бабуна-Интернационал

Гемиџии -Мак. сонце

Младост -Бирлик

Илинден БС -Мартолци

Башкими - Тополка

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »