речник контакт

Утрово земјотрес во близина на Велес, кај Лозово

Епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северо- источно од Велес, на длабочина од 2 километри

Петар Печков

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала денеска утрово   е почуствуван во Велес и околината.

Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје информираат дека земјотресот бил почувствуван во 7.53 часот со рихтерова магнитуда од 2,5 степени кој потекнува од велешкото епицентрално подрачје.

Епицентарот на земјотресот бил регистриран на 40 километри југоисточно од Скопје. Во Центарот за  известување нема пријави  за  евентуални штети.  

Епицентарот на земјотресот бил на 10 километри северо-источно од Велес, на длабочина од 2 километри. Ниту некој пак побарал помош од лекарската  екипа на итната медицинска помош.   

АНКЕТА »

Дали попустите за „Црниот петок“ ги оправдаа очекувањата?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »