речник контакт

ФК Бабуна ќе решава дали ФК Превалец ќе биде победник на Третата лига Исток

ФК Форца нова е победник во Општинската фудбалска лига

Петар Печков

Во претпоследното 21  коло  на Третата лига Центар, победа за превалчани а порази за ФК Бабуна и ФК Тополка. Второпласираниот ФК Превалец со победата во прилепско Големо Коњари против истоимената екипа, кој беше седмопласиран со 1:2, ги задржа надежите за првото место. И натаму имаат еден бод помалку од лидерот ФК Питу Гули, кој  е лидер. ФК Бабуна загуби  на гостувањето кај шесто пласираниот ФК Росоман со 3:1 но остана трета со 33 бода. Фенерџијата ФК Тополка загуби со 5:1 од деветто пласираниот ФК Марена во истоименото кавадаречко село и остана на 11 бода.

Во следното коло разрешницата е на средбата ФК Бабуна - ФК Питу Гули и со победа на мартолчани, ФК Превалец може да се надева дека ќе биде   победник во оваа  Трета Лига Центар. За тоа ќе треба да победат на домашен терен против ФК Марена која е седмо пласирана. За разделба од ова друштво ФК Тополка игра дома со  осмопласираниот ФК Росоман. 

Во Општинската фудбалска лига се одигра последното 18-т коло. Иако има за одигрување уште три натпревари, ФК Форца Нова е нов првак.

        резултати 18 коло

ФК Согле - ФК Локомотива                   0:1

ФК Интернационал - ФК Башкими    3:0

ФК Младост - ФК Горски                   2:2

ФК Форца нова -ФК Илинден БС        1:0

слободна беше екипата на Илинден БС

 

                   Т   А   Б   Е   Л   А

 

1. Форца нова               15   12    1    2      32:11     37

2. Мартолци 07            15   10    2    3      50:23     32

3. Локомотива              16    8     3    5      32:31     27

4. Илинден БС              14    7    0    7        27:23     21

5. Башкими                   16    6    2    8        21:27     20

6. Младост                    16    5    4    7        18:35    19

7. Горски                        14    4    3   7        21:26     15

8. Согле                          16    4    3    9        25:35    15

9. Интернационал       16    4   0   12       33:47     12

Заостанатиот натпревар ФК  Горски -ФК Форца Нова се игра в четврток 16 мај на помошното игралиште, кога ФК Форца Нова ќе биде промовиран во нов првак. Треба да се одиграат и средбите ФК Илинден - ФК Горски  и ФК Мартолци - ФК Илинден БС 

Во полуфиналето од Купот на општинско ниво се сретнаа  Форца Нова - Илинден БС 1:4,и  со победата  екипата на ФК Илинден БС ќе игра во финалето против ФК Башкими. Средбата се игра на помошното игралиште во Градски парк, среда во 16,30ч. Лански освојувач на општинскиот куп е екипата на ФК Башкими.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »