речник контакт

ФК Превалец го доби дербито со ФК Бабуна

Превалчани имаат пет бодови предност пред конкурентите по пет кола во Третата лига Центар.ФК Работник од Лозово загуби во Пробиштип од ФК Рудар во Трета лига Исток. Резултати второ коло ОФЛ

Петар Печков

Во дербито на колото на двете екипи до врвот но и локално Градски, ФК Превалец како гостин на Градски ја победи екипата на ФК Бабуна со 3:5 (1:3). Со триете гола во серија за шест минути првеалчани го решија натпреварот. Уште во 20-та  минута резултатот беше 0:3 со головите на  Чоков во 12 и 18 и Донев во 15-та. Ристовски во 39-та намали на 1:3. Ставревски во 48 зголеми на 1:4, Куртагиќ донесува надеж во 65 за 2:4  а во финишот Црнушев зголемува на 2:5 додека во последната минута     Ристовски ги поставува конечните 3:5. ФК Тополка во прилепско Црнилиште загуби со убедливи 6:1 од ФК Ново Црнилиште.

По пет кола ФК Превалец има  15 и пет бодови предност пред ФК Бабуна, ФК Братство 07 и ФК Питу Гули. ФК Тополка е 10-та од 12 екипи со 4 бода. Во следното коло ФК Превалец го пречекува ФК Росоман кој е осми со 5 бода, ФК Тополка игра дома со ФК Младост 1930-та  од Кривогаштани кој е последен со два бода а ФК Бабуна гостува во прилепско Големо Коњари  на соседот на табелата ФК Братство 07, тоа е средба на второ и трето пласираната екипа. 

Во четвртото коло на Третата лига Исток, каде настапува ФК Работник од Лозово, тој гостуваше на ФК Рудар од Пробиштип каде загуби со 3:0 (1:0).По четири кола Работник е четврти со половичен ефект , две победи и два пораза. Во следното коло е дербито, во Лозово гостува лидерот ФК Осогово до Кочани кој има максимален учинок четири победи и 12 бода.   

Викендот се играше и второто коло од Општинската фудбалска лига.  Постигнати се следните резултати:

ФК Форца нова - ФК  Младост   0:0

ФК Башкими - ФК Мартолци 2:1

ФК Горски - ФК Согле 4:1

ФК Илинден БС - ФК Интернационал 3:0 (служб)

слободна беше екипата на ФК Локомотива Градско 

         Во следното коло, викендов играат

ФК Согле - ФК Илинден

ФК Локомотива (Градско) - ФК Башкими

 ФК Мартолци - ФК Горски

 ФК Интернационал - ФК Форца нова

слободна е екипата на ФК Младост

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »