речник контакт

ФК Превалец есенски првак на Третата лига Центар

ФК Работник од Лозово продолжува со победите на домашен терен. ФК Форца нова есенски првак на Општинска фудбалска лига

Петар Печков

Во двата заостанати натпревари од Третата лига Центар, се решаваше прашањето на есенскиот првак. ФК Превалец со високата победа од 9:0 (4:0) над ФК Големо Коњари која беше десетто пласирана.   Со головите на Димче Ставревски во  6' и 63' , Сашко Кочов 9' и 75', Кристијан 

Маневски  43' и 64' , Љупчо  Донев 40', Иванче  Давитков 80' и Бобан Андов 85' превалчани стигнаа до лидерската позиција со еден гол повеќе од второпласираниот ФК Питу Гули од Крушево. Тој исто така имаше заостанат натпревар, играше против ФК Бабуна и победи само со 2:0 па така двете екипи ФК Превалец и ФК Питу Гули имаа ист број бодови по 28 а превалчани имаат гол разлика плус 22, крушевчани плус 21. Со поразот ФК Бабуна остана трета со 21 бод.    Помладиот третолигаш од населба Превалец ФК Тополка е последен со само пет бодови.  Првенството продолжува напролет.

Во Третата лига Исток, екипата на ФК Работник од Лозово дома со одбојкарски резултат 3:0 (2:0) славеше против претпоследниот тим на таблата ФК Малеш од Берово. По ова а победа домаќинот остана на четвртата позиција со 22 бода.   Во последното есенско коло, викендов се игра овчеполското дерби во Свети Николе, играат ФК Овче Поле кој е втор и ФК Работник од Лозово.

Се одигра последното деветто коло од Општинската фудбалска лига и есенски првак е екипата на ФК Форца нова со бод предност над ФК Мартолци.

ФК Локомотива - ФК Согле               3:3

ФК Башкими - ФК Интернационал   3:1

ФК Горски - ФК Младост                   1:1           

ФК Илинден БС - ФК Форца Нова    0:2

 слободна беше екипата на ФК Мартолци

 

                     Т   А   Б   Е   Л   А

1, Форца нова             8    6   1   1      13: 6    19

2. Мартолци 07           8    6   0   2      27:11   18

3. Башкими                 8    5   0   3       14:8    15

4. Локомотива             8    4   2   2      18:14   13

5. Илинден БС            8    4   0   4      18:13   12

6. Горски                     8    3   2   3      12:14   11

7.. Младост                 8   3   2   3       10:13   11

8. Интернационал      8   1   0   7       15:28     3

9. Согле                      8   0   1   7         8:29     1

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »