речник контакт

ФК Превалец ја зголемува предноста во Третата лига Центар

Фудбалерките на ЖФК Борец со втора победа во низа. Четврто коло Општинска фудбалска лига

Петар Печков

Женската екипа на ЖФК Борец со втора победа во низа. Овој пат како гостинки, победија во Тетово против ЖФК Љуботен со 2:3, иако по 10 минути домаќинките водеа со 2:0. Тетовчанки се без бодови по шест кола а велешанки имаат седум и се осми. Во следното коло ЖФК Борец игра со ЖФК Топ гол од Битола, која е 11-та со четири бода. 

Во осмото коло нa Третата лига Центар, ФК Превалец со нова победа ја зголемува предноста како лидер. Тие во неделата дома со 2:0 ја победија седмо пласираната екипа на ФК Обршани од истоименото прилепско село. Сега ФК Превалец е прв со три бода предност пред ФК Росоман 83. ФК Илинден од Башино село победи во гости, во Ваташа против единаесетто пласираниот  ФК Габер со 2:5. По оваа победа ФК Илинден останува деветти, но сега со девет годови. ФК Локомотива од Градско дома одигра нерешено без голови против ФК Младост 1930 од прилепско Кривогаштани, кој  е четврти на табелата. ФК Локомотива по ова реми е последна со пет бодови. 

Во следното 9-то коло, сабота ФК Превалец гостува на ФК Ново Црнилиште, ФК Локомотива од Градско гостува во кавадаречка Марена  каде игра со истоимената екипа, која е десета со 7 бода,   додека ФК Илинден во Башино село го пречекува ФК Братство од прилепско Житоше и е осми со 9 бода. 

четврто коло Општинска фудбалска лига 

ФК Бабуна - ФК Тополка                               3:3

ФК Младост - ФК Башкими                          1:1

ФК Форца нова - ФК Горски                         0:0

ФК Мартолци - ФК Интернационал           3:1

слободна беше екипата на  ФК Согле

                                     Т  А  Б  Е  Л  А

1. ФК Тополка                            4   3   1   0     13:7    10

2.  ФК Горски                             4    2   2   0      9:3      8

3. ФК Форца нова                     3    2    1  0     9:2       7

4. ФК Бабуна                             3     1   2   0     9:6     5

5.ФК Согле                                3     1   1    1     4:2     4 

6. ФК Мартолци                      4     1   0   3     5:14    3

7. ФК Башкими                        4     0   2   2     5:10     2

8. ФК Младост                         4    0   2   2     3:9       2

9. ФК Интернационал           3     0   1   2     4:8      1

                      следно петто коло: 

ФК Тополка -ФК Младост

ФК Интернационал - ФК Бабуна

ФК Мартолци - ФК Форца нова

ФК Горски - ФК Согле 

слободна е екипата на ФК Башкими 

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »