речник контакт

Фрлањето на Богојавленскиот крст, в недела на Водици од Мало мовче

Повардарска Епархија на ПЦ-ОА ги повикува верниците да се пријават за овој чин

Петар Печков

В недела од  Малото Мовче ќе се изврши  Богојавленскиот водосвет,  почетокот е во 11.30 часот , најавија од Повардарска Епархија на МПЦ-ОА.

Претходно во 8:15ч. во  храмот Св. Вознесение Христово  ќе се изврши  Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски Владиката  Агатангел.

За овој чин, Повардарска Епархија на МПЦ-ОА ги повикува заинтересираните православни верници, за традиционалното фаќање на крстот, да се пријават во просториите на Епархијата, до петок, во текот на работното време од 8 до 16ч. 

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »