речник контакт

Фудбалерките на Борец ја прокоцкаа шансата за втора титула

Деветто коло Општинска Фудбалска Лига, шест натпревари три службени

Петар Печков

Г Р У П А    А
Гемиџии – Форца Нова 3:0
Башкими – Богомила 3:0  служб.
Бирлик – Илинден 1:1

1.    Гемиџии                 9    5   3    1      23: 11      18
2.   Форца Нова            9    5    2    1      19: 18     17
3.    Башкими                9     3    5    1     17:11      14
4.    Богомила               9     3    3   3      12:13      12
5.    Илинден БС           9     1    2    6    15:19         5
6.    Бирлик                   9     0    4    5     8 :14         4
 
Последно коло  недела 2-ри јуни
 Форца Нова – Бирлик
 Илинден БС – Башкими
 Богомила- Гемиџии

 Г Р У П А   Б

Извор – Горски  3:0
Младост – Локомотива  3:0
Мартолци – Интернационал  6:3

 1.    Младост                       9   7   1   1           31:8         22
2.    Локомотива                  9   6   0   3           23:14       18
3.    Мартолци 07                9   5   1   3           17:15       16
4.     Горски                         9   4   0    5          20:30       12
5.    Интернационал           9   2   1   6           14:232       7
6.    Извор 07                       9   1   1   7             8:20         4

Идно последно  коло  недела 2-ри  јуни
 Горски – Мартолци
Интернационал – Младост
Локомотива – Извор

 Фудбалерките на Борец ја прокоцкаа шансата за титула. Тие во претпоследното коло на домашен терен на Градски стадион  играа против екипата на Кочани и ја победија со само 7:3. Иако од претходно знаеја дека им  е потребна висока победа за титулата, тие не успеаја во нивните настојувања да дојдат до втората титула. Претходно есеноска во Кочани славеа со 9:3 а сега им требаше победа од десетина гола за прво место.

Претходно во Скопје се одигра дербито каде Билјанини извори  како гости го победија Единство и заедно со Борец се на врвот со ист број бодови, и со иста меѓусебна гол разлика победа на секоја екипа дома со 2:1. Во такво однос на силите решава подобрата гол разлика. Билјанини извори имаат  плус 67 а Борец 60. Така велешанки следната шанса  ќе ја чекаат следната година.  Последното коло в недела Борец гостува  на Победа в Прилеп.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »