речник контакт

Фудбалерките на Борец на крајот четврти во Прва лига

ФК Превалец не успеа да влезе во Втора лига, ФК Борец 1919 службено во завршница од Купот

Петар Печков

Во последното коло од Прата лига за жени, фудбалерките на Борец во Струга со 2:1, ја совладаа претпоследно пласираната екипа на АС Јунајтед.    Така по 16 кола велешанки  се пласираа на четврто место до 10 екипи, освојувајќи  22 бода со 6 победи и 4 нерешени.

Неодамна претседателот на клубот  Драган Димевски, пред велешките советници  најави дека летово во клубот доаѓа моќен финансиски спонзор, со кој во наредната сезона ќе атакуваат на двојна круна , првенство и куп.

Екипата на ФП Превалец не успеа да влезе во Втора лига Исток. Тие во неделата попладне играа бараж со Саса од Македонска каменица, во Кочани.  Загубија со  4:1, полувреме 1:1.  ФК Превалец имал и статива за отворање на резултатот,  но повеле фудбалерите од Каменица а со голот од слободен удар на  Тодорвски превалчани израмнија. Во второто полувреме, како и   во саботата, Реал против Јувентус, така и Саса постигна три гола и влегува  во повисок ранг натпревари, каде е Борец.

Неделата попладне требаше да се одигра куп средба помеѓу ФК Борец 1919 и Партизан од прилепско Обршани.  Гостите не  допатуваа  на Градски, па велешани одат натаму во Куп натпреварите.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »