речник контакт

Хорот ,,Св. Кирил и Методиј,, втор на фестивал во Турција

Хорот под диригентство на Веселинка Маџарова беше меѓу најуспешните во детски хорови

Петар Печков

Детскиот хор на Повардарската епархија „Св. Кирил и Методиј” од Велес под раководство на проф. Веселинка Маџарова, го освои второто место  во категорија на детски хорови, на  меѓународниот  фестивал на хорска музика во Чанаккале, Република Турција.

Оваа година на фестивалот, кој годинава се одржа од 2-ри до 7-ми јули,  по петти пат,  учество земаа 44 хорови, претставници од единаесет држави.

Честитки за младите велешки амбасадорки на културата. 

АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »