речник контакт

Црквата Св. Кирил и Методиј ќе се освети на 10-ти септември (видео)

Црквата е градена по проект на Тодор Паскали. Започна да се гради во мај 2006-тата

Петар Печков

Повардарската  Епархија на МПЦ-ОА го објави датумот кога ќе се освети новоизградената    црква Св. Кирил и Методиј. Тоа е на  10-ти септември, недела.  

Во таа  пригода  ќе се одржи Света  Божествена литургија а вечерта пред тоа, ќе има вечерна богослужба со уметничка програма.  Изградбата е започната во 2006 година.

Црквата се наоѓа во центарот на градот, во Младинскиот парк и е дело на архитектот Тодор Паскали од Охрид. Храмот на лик е по пример на црквата „Св. Богородица“ во село Калишта-струшко,  има 500 метри квадратни површина.  

Изградена е во   византиски стил, еднобродна со кршен камен и со камбанарија која е надвор од објектот.

АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »