речник контакт

Чествување на 11 Октомври

Општина Велес и Општинскиот одбор на СБМ-Велес по повод 65 годишнината од 11 Октомври - Денот востанието на македонскиот народ и Денот на борецот, Ве покануваат на ЧЕСТВУВАЊЕ НА 11 ОКТОМВРИ

Аница Солева

Општина Велес и Општинскиот одбор на СБМ-Велес по повод 65 годишнината од 11  Октомври - Денот востанието на македонскиот народ и Денот на борецот,
Ве покануваат на
ЧЕСТВУВАЊЕ НА 11 ОКТОМВРИ
10 октомври 2006 (вторник)

17:30    Откривање на трајна поставка на портрети на Кочо Рацин од Перо Коробар – подарок од семејството Коробар на Општина Велес
место:    Спомен-куќата на Васил Главинов

18:30    Свечено предавање во употреба на новоизградената фонтана на ул„Благој Ѓорев“
место:    ул. „Благој Ѓорев“( кај „Кенгур“)

19:00    Свечена академија – 11Октомври
-    Поздравно обраќање на г-дин Аце Коцевски, Градоначалник на Општина Велес;
-    Реч по повод 11 Октомври – Денот на востанието на македонскиот народ и Ден на борецот – г-дин Ристе Ристевски, ОО на СЗБ од НОВ;
-    Доделување на признанија на Сојузот на борците на Македонија;
-    Доделување на наградите од конкурсот „Незаборав за борците што паднаа за татковината“;
-    Пригодна културно-уметничка програма во изведба на  Милка Ефтимова-алт и Јасминка Чакар-пијано
Место:    Општина Велес

11октомври 2006 (среда)

10:00    Положување цвеќе на Спомен-костурницата на паднатите борци


Извор: veles.gov.mk

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »