речник контакт

Четворица млади кајакари од Велес учествуваа на СП во кајка на диви води

Македонски кајак репрезентативци, сите велешани возеа во Братислава- Словачка, резултатите незабележителни

Петар Печков

Младите македонски кајак репрезентативци учеството на Светското првенство на диви  води, го  завршија првиот ден.  На првенството за јуниори  до 18 години и до 23 години настапија четворица  учесници од Македонија, сите велешани.  

Александар Златаров беше единствениот во  категоријата до 23 години. Тој во К-1 слалом  во првата трка беше 76-ти од 79 натпреварувачи а втора трка 36-ти од 48 учесника а  возеа без 30-те најдобри.

Кај јуниорите  до 18 год настапија тројца велешани како членови на репрезентацијата на  Македонија.   Енис Небиоски во К-1 слалом во  првата трка беше   78   од   80 учесници а   во втората  26    од 50-те, без 30 најдобри,   Виктор Миланов  во првото возење беше   49  додека во второто  30, додека Христијан Игнатов  првата трка имаше време за  пласман на  74 место а во втората беше    46-ти.   

Во јуниорска екипна конкуренција  репрезентација на Македонија во К-1 слалом во состав Небиоски, Игнатов, Миланов го зазеде 14-тото место од 19 репрезентации.  

Првенството се одржа  на  патеката во Братислава Словачка. Некои од овие репрезентативци може да учествуваат и  на Европското првенство во кајак на диви води, кое ќе се одржи на крајот од август во  Хохенлинбург  Австрија. 

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »