речник контакт

Човекот не е птица, ама лета

Нов светски рекорд во скијачки летови од 246,5 м. Има ли граница во човековите можности

Петар Печков
 Норвежанецот Јохан Ремен Евенсен летна 246,5 метри на скокалницата Викерсунд  во  Норвешка . Тој овој резултат го оствари во подготвитлната серија, откако и претходно скокна рекордни   243 метри.

Во истата серија и Германецот Кох леташе во далечина на светски рекорд кој кратко траеше 241 метар.

Претходниот рекорд го држеше исто така норвежанец Роморен поставен на Планица во Словенија со 239 метри, прелетани во март 2005-тата година.

АНКЕТА »

Дали учениците од 1-ви септември треба да тргнат на настава во училиште?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »