речник контакт

,,Кинезот,, стаса до Велес, пробно

Во недела свечено пуштање во сообраќај

Петар Печков

Новиот електирчен патнички воз, денес напладне  стигна  до  Велес.  Ова беше пробно  возење,  пред  неделното официјално, кога ќе биде пуштен во сообраќај.

 Неговото име, вработените во Железница му го дадоа ,,Кинез,, и објаснуваат ако електричните од Русија беа Горбачов, шпанските од Шпанија, ,,Шпанци,,  дизел машините ,,Кенеди,, оти биле од САД, овој воз оти е набавен од Кина, го доби името ,,Кинез,,. 

Има капацитет од  180 лица за седење и 120 за стоење, вкупно 300 како максимум.  Машиновозачот објасни дека било мошне лесно за управување.  

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »