речник контакт

Борец поразен во дербито во Гевгелија од Кожуф

Одиграно седмото коло на Општинска фудбалска лига

Петар Печков

Екипата на Борец 1919 лидер во Трета лига Југ, беше поразена во дербито на  колото од Кожуф во Гевгелија со 3:0, по што домаќините се искачија на врвот од табелата со 18 бодови а Борец 1919 е втор со 16.  Нерешено 2:2  одигра и Превалец во Росоман против истоимената екипа  па се симна едно место на табелата, сега е четврти исто така со 16 бодови како и Борец.  Единствена победа во ова коло ја забележа најмладиот велешки лигаш во оваа конкуренција Гемиџии , кој дома  на Градски славеше со  3:0. Така сега тој е  шести со 10 бодови. Недела е велешкото дерби Борец 1919 -  Гемиџии, додека Превалец гостува на Дојранско езеро, кој е десетти со 8 бода. 

 

Се одигра седмото коло на Општинската фудбалска лига, постигнати се следните резултати. 

 

Горски –Форца нова  1:2

Интернационал – Младост  0:2

Бирлик – Илинден БС  0:6

Мартолци –Мак. Сонце  4:2

Башкими – Бабуна  2:7

Слободна Тополка    

          Т А Б Е Л А 

1. Илинден БС                 7  6 0 1   20:6    18

2. Македонско сонце    7  5  0 2   27:9   15

3. Бабуна                          6  5 0 1    23:5   15

4. Мартолци                    6  5 0 1   27:14  15

5. Башкими                      7 3 0 4    15:16    9

6.  Бирлик                         6  3 0 3   17:19    9

7. Форца Нова                 6  3 0 3   11:13    9

8. Младост                       6  2 1 3    9:13     7

9. Тополка                        7  2 0 4   9:17      6

10. Горски                        7  0 1 6    7:26     1

11. Интернационал       6  0 0 6    4:32     0

           Следно коло:

Мак. Сонце – Бирлик

Младост –Мартолци

 Форца нова – Башкими

 Тополка – Горски

 Слободен Илинден БС 

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »