речник контакт

Велешанецот Кире Кочов доби награда за најдобра бизнис идеа

Кочов ја доби наградата по неговиот проект за производство на инстант деликатеси

Петар Печков

Победник на натпреварот на кој беа пристигнати 104 бизнис идеи од 23 градa, најголем дел од услужната дејност, прехрамбената индустрија, информатичката технологија и туризмот е битолчанецот Петар Котески со проект за развивање и продажба на видео игри на светскиот пазар.

Тој е награден со 10.000 евра, додека останатите пет финалисти, меќу кои е и  велшанецот  Кире Кочов добија по 1.000 евра. Организатор на ова натпреварување беше Владата на Република македонија а  премиерот Никола Груевски  им ги додели наградите на победникот и на финалистите на натпреварот за најдобра бизнис идеја од проектот „Фабрика на бизнис идеи“.

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »