речник контакт

Во дербито на ОФЛ Гемиџии ја торпедираше Форца, Мартолци на врвот

Во третата лига Југ, победа за Бабуна, порази за Илинден и Превалец

Петар Печков

Во 11-тото коло на Третата лига Југ Бабуна на домашен терен славеше над екипата на Росоман со 3:0, додека двете останати велешки екипи загубија. Илинден на гостувањето во Прилеп од Варош со минимални 1:0, додека Превалец загуби во Кривогаштани   од Младост со 4:1.

 Во општинската лига се одигра седмото коло  и во дербито  Гемиџии како гости со уверлив резултат 4:0 го победија лидерот Форца Нова и го симнаа од врвот. Таму е сега лидер екипата на Мартолци. Викендов се игра општинското дерби Мартолци Форца Нова.

Мартолци  - Илинден       5:0
Форца Нова – Гемиџии     0:4
Интернационал – Горски  2:1
Бирлик – Младост             0:2
Башкими – Богомила        1:0


Т  А  Б  Е  Л  А

  1. Мартолци                  7     5    1   1     25:10      16
  2.Младост                      7     4     3   0    12: 5       15   
  3. Гемиџии                     7     4    1   2     20:10      13 
  4. Форца Нова               7     4   1    2     13:12      13
  5. Башкими                    7    3   2    2      10: 7       11
  6. Интернационал         7    3   1    3      15: 12     10
  7 Богомила                     7    3   0   4      15:17         9
  8. Илинден БС                7   1   2    4       7 : 15         5
  9. Горски                        7   1   1    5      10: 25         4
10. Бирлик                       7   1   0    6      4 : 18          3
 
Идно коло 9 и 10 ноември
 Илинден –Богомила
Младост – Башкими
Горски – Бирлик
Гемиџии – Интернационал
Мартолци – Форца Нова

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »