речник контакт

Денот на независноста и државноста, 8-ми септември

Каде беа денешните политичари на 8 септември 1991 година?

Петар Печков

Ниту еден од нив не бил политички ангажиран во тоа време. Премиерот Никола Груевски бил студент, исто како и гувернерот на Народна банка, Димитар Богов. Претседателот Ѓорге Иванов работел како новинар во Радио Скопје, парламентарниот спикер Трајко Вељаноски се занимавал со адвокатура, лидерот на СДСМ Зоран Заев бил средношколец, а првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, живеел во Швајцарија и негова единствена грижа била ослободување на Косово и поголеми права за Албанците во регионот.

АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »