речник контакт

Дожд од голови во Општинска, Младост се врати на лидерската позиција

Ќе се спаси ли екипата на Превалец во последното коло од испаѓање од Трета лига југ. Интересен финиш во ОФЛ

Петар Печков

 Во третата лига југ  во претпоследното коло  безмалку решени се дилемите за новиот првак. Вардар остана непоразен на гостувањето во Горно Коњари  беше 2:2  и сега е лидер со 50 бода еден повеќе од екипата на  Бабуна.

Во ова 29-то коло Бабуна го победи Партизан од Обршани со 6:3.  Во последното коло неготинци играат дома. Илинден од Башино село загуби од Младост  од Кривогаштани со 4:0 а екипата на Превалец беше  слободна.  

Превалец е 8-ми со 34 бода и на границата за излегување од оваа конкуренција. Тие во последното коло доколку победат можат да го  престигнат Младост од Удово кои има 37 бода  и заврши со натпреварите,  па Превалец да остане во оваа конкуренција. Екипата на  Илинден од Башино село со лоша серија порази оваа пролет сам се исфрли од оваа конкуренција и до година ќе игра во Општинска лига. Тие се 10-ти со 25 бодови.

На две кола пред крајот на Општинската фудбалска лига, екипата на Илинден  во Башино село му нанесе пораз на лидерот Мартолци со што го симна од првото место, каде  сега  на две кола пред крајот е Младост, кој дел од првенството беше на оваа  позиција.  Во ова 16-то коло беа постигнати 29 гола или помалку по два на натпревар.  Резултатите ова коло придонесоа да има промени и на другите позиции од табелата.


Илинден Мартолци              5:4
Гемиџии – Форца Нова       2:3
Интернационал – Горски     3:2 
Младост – Бирлик                4:0
Богомила – Башкими           3:3


                      Т  А  Б  Е  Л  А

  1. Младост                     16    12     3    1      54: 13         39 
  2. Мартолци                  16    12     2    2      51: 22          38
  3. Форца Нова               16    10     1    6      37: 25          31 
  4. Гемиџии                     16     9     1    6      43: 22          28
  5. Интернационал          16     7     2    7       29: 25          23
  6.Башкими                      16     6     4     6      35: 39          22
  7 Илинден БС                 16     5     2     9      28 :35          17
  8.Бирлик                         16     4    2   10       20 :42          14
  9. Богомила                     16     4     1   11      25:47          13
 10  Горски                        16     1     2    13     25: 64           5

 Идно коло
Бирлик  - Горски
Форца Нова – Мартолци
Интернационал – Гемиџии
Башкими – Младост
Богомила – Илинден БС

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »