речник контакт

КМФ Велес со победа го стартуваше пролетниот дел од Првата футсал лига

Во Купот натпреварите ги продолжува помладиот велешки лигаш Гемиџии

Петар Печков

Со натпреварот против Јувентус Серава, продолжи вотрито дел  до  првенството во Прват футсал лига.  Лидерот екипата на КМФ Велес на домашен терен, во салата Гемиџии славеше со 8:4. По 13 кола и 10 одиграни натпреври КМФ Велес е лидер, има ист број бодови со шамионот Шкупи  но два натпревари повеќе.  Првата лига брои  9  екипи, откако  Хедис  ссе  откажа. Се игра трокружно.  Во следното 14 коло екипата на КМФ Велес гостува  на СЕЕ Универзитет во Тетово, која е осма со само една победа од 12 натпревари.

Откако освојувачот на Купот КМФ Велес изненадувачки беше  исфрлен  од  Куп натпреварите уште во осминафиналето, вториот  велешки футсал  клуб  Гемиџии , член на  Втората лига победи во Куманово против екипата на  Карадаку со  6:2 и се  пласира во четвртфиналето.

АНКЕТА »

Дали е потребно забрана за користење на мобилни на наставата во училиштата?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »