речник контакт

Повторно пожар во Мартолци, изгореа површини со аронија и јагоди

Пожарот ги зафатил површините откако претходно се горела сува трева и трње

Петар Печков

Неколку дена по палењето на стрниште во околината на село Мартолци, кога изгоре и човек, повторно пожар во селото. Со исти мотиви, но различна штета. Се плалеа сува трева и трње, изгореле површини засадени со аронија и јагоди.

На ден 7-ми март  во попладневните часови во атар на село Мартолци, место викано  „Воденица“ по палење на трње и сува трава,  пожарот се проширил и зафатил нива со насад од аронија на површина од околу 1500м2 и 100 метри леа со засадени јагоди -информираше портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски.  

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »