речник контакт

Ракометарите на Борец повторно победија

В недела двa фудбалски дерби натпревари, Превалец – Борец, Илинден Башино село – Бабуна

Петар Печков

Во десеттото коло од Супер лигата ракометарите на ГРК Борец дома ја совладаа седмо пласираната   екипа на   Радовиш со 29:24, полувреме 15:10. Домаќините во текот  на сите 60 минути беа во водство, највисоката предност беше  во 40-та минута 19:11, за по пет минути гостите  намалат на 21:18. Велешани сепак на крајот стигнаа до нови три бода, пред се со ефикасниот Димитриевски кој постигна 10 гола а Стојановски седум, секако и голманот Димовски со  11 одбрани.  Кај гостите Соколов имаше 7 а Милосављевиќ шест гола.  Со оваа втора победа за ред, Борец остана осми но сега со  11 бода. Веќе наредното коло  е можност за скок на табелата, оти велешани в недела,  гостуваат на последно пласираниот Работнички во Скопје кој нема ниту бод.  

 Во третата лига Југ победи за велешките фудбалски  екипи во оваа конкуренција, за Борец 1919 и за Превалец, додека Борец паузираше. Борец дома тешко стигна до победата  од 2:1 против  претпоследниот Росоман 83, со гол во финишот. Така постариот велешки лигаш останува втор ан табелата со   25 бода. Превалец со 3:0 славеше на гостувањето во Миравци против Зорбас Победа.    Така помладиот велешки лигаш по 10 кола е петти со 19 бода.  Гемиџии не го одиграа натпреварот против 11-ти Октомври кој бидејќи претходно не одиграл две средби е избришан од лигата. Во наредното коло се игра градското дерби Превалец – Борец 1919, недела во Превалец. Гемиџии играат на Градски со Големо Коњари кој е десетти со девет бода. 

 Се одигра и претпоследното десетто коло на Општинската фудбалска лига, постигнати се следните  резултати:    

 Младост – Илинден БС        0:1

Форца нова – Мартолци      3:1

Горски – Башкими                 2:3  

Бабуна  - Бирлик                    3:0

Тополка – Интернационал 8:4

 екипата на Мак. Сонце  слободна

             Т А Б Е Л А 

1. Бабуна                          9  8   0   1    34:7      24

2. Илинден БС                 9  8   0   1    25:6      24

3. Македонско сонце   9   6   0   3   32:16     18

4. Мартолци                    9  5   1   3   28:20     16

5. Башкими                    10  5   1   4   21:20    16

6. Форца Нова                 9   5  0   4   20:16     15

7. Тополка                        9   3  1  5    21:26     10

8.  Бирлик                         9  3   1  5    22:29     10

9. Младост                       9  2   3  4     11:16      9

10. Горски                         9  1   1  7    13:31      4

11. Интернационал        9   0  0   9    11:51     0

      ПОСЛЕДНО ЕСЕНСКО КОЛО:

Интернационал – Горски

Бирлик – Форца нова

Мак. Сонце – Младост

Мартолци – Тополка

Илинден БС – Бабуна 

 Слободна екипата на Башкими 

АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »