речник контакт

Ракометарите на Борец поразени во Битола

Во Општинска фудбалска лига Бабуна ита кон титулата

Петар Печков

 Во второто  коло  од разигрувањето за опстанок во Супер  лигата, ракометарите  на Борец вчеравечер загубија во Битола од Пелистер со 34:28 (19:16). Натпреварот минал во доминација на домаќините кои постојано биле во водство и нивната победа ниту еден момент да  дошла во прашање. Во редовите на Борец најефикасни Ивица Лазаревски со 8 и Ангелче Органџиев со  6 гола. Кај домаќините Дрогришки има забележани 11 а Маџоски 7 гола. По овој пораз, Борец и натаму е претпоследен на табелата со скромни 13 бода, пет  помалку од  Тинекс Пролет, со кого играат следното коло, в среда за седум дена. 

20 коло

 Башкими - Гемиџии           4:1

Тополка  - Илинден БС       1:2

Бирлик -Бабуна                    0:6 

Мак. Сонце - Форца нова  3:9 

Интернационал - Горски    0:3 служб.

слободни беа : Мартолци и Младост 

 

Т А Б Е Л А

  1. Бабуна                                17   17    0    0     88:16     51

  2. Гемиџии                             18   15   1    2     72:25     46

  3.Илинден БС                        17   11   1    4     50:24     37

  4.Тополка                               17    7    2    8     33:27     23 

  5. Македонско сонце         18     6   4    8      33:57     22

  6.Форца нова                        16    7   1    8      39:30     22

  7.Бирлик                                17    6   1   10      23:63    19

  8. Мартолци 07                    17    4   5    8      31:47     17

  9.Горски                                16    5   1   10      20:40     16

10.Башкими                            17    4    4     9     37:46     16

11.Младост                             17    4    3   10     24:47    15

12. Интернационал               17   3    1    13      27:55    13

идно 21  коло сите средби се играат в недела

Горски - Мартолци             Чашка

Форца Нова - Бирлик         Градски  16ч.

Бабуна - Тополка                Градски  14ч.

Илинден БС - Башкими    Б.Село    17ч.

Гемиџии - Младост            Градски 10.30ч

слободни: Интернационал  и Мак.Сонце

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »