речник контакт

Петмина велешани учесници на СП во диви води за јуниори и младинци

Најдобар пласман имаше Игор Стефановски 52 од 80-тина учесници

Петар Печков

Овој викенд на патеката на Липтовски Миклуш  Словачка се одржа Светското првенство во кајак на диви води за јуниори и младинци. На него учествуваа и македонските репрезентативци, петмина  велешани кајакари  во конкуренција на  К-1.  

Најдобар пласман имаше Игор Стефановски  во конкуренција на јуниори беше 52-ри  од  82-ца кајакари а  Борче Мирчевски беше 56-ти.   Кај младинците  Димитар Велков беше 67, Александар Златаров 70 и Вили Јорданов 77-ми.   Со ова тие не успеаја да влезат во полуфиналните возења.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »