речник контакт

Ракометарите на Борец повторно победија

В недела двa фудбалски дерби натпревари, Превалец – Борец, Илинден Башино село – Бабуна

Петар Печков

Во десеттото коло од Супер лигата ракометарите на ГРК Борец дома ја совладаа седмо пласираната   екипа на   Радовиш со 29:24, полувреме 15:10. Домаќините во текот  на сите 60 минути беа во водство, највисоката предност беше  во 40-та минута 19:11, за по пет минути гостите  намалат на 21:18. Велешани сепак на крајот стигнаа до нови три бода, пред се со ефикасниот Димитриевски кој постигна 10 гола а Стојановски седум, секако и голманот Димовски со  11 одбрани.  Кај гостите Соколов имаше 7 а Милосављевиќ шест гола.  Со оваа втора победа за ред, Борец остана осми но сега со  11 бода. Веќе наредното коло  е можност за скок на табелата, оти велешани в недела,  гостуваат на последно пласираниот Работнички во Скопје кој нема ниту бод.

Во третата лига Југ победи за велешките фудбалски  екипи во оваа конкуренција, за Борец 1919 и за Превалец, додека Борец паузираше. Борец дома тешко стигна до победата  од 2:1 против  претпоследниот Росоман 83, со гол во финишот. Така постариот велешки лигаш останува втор ан табелата со   25 бода. Превалец со 3:0 славеше на гостувањето во Миравци против Зорбас Победа.    Така помладиот велешки лигаш по 10 кола е петти со 19 бода.  Гемиџии не го одиграа натпреварот против 11-ти Октомври кој бидејќи претходно не одиграл две средби е избришан од лигата. Во наредното коло се игра градското дерби Превалец – Борец 1919, недела во Превалец. Гемиџии играат на Градски со Големо Коњари кој е десетти со девет бода.

Се одигра и претпоследното десетто коло на Општинската фудбалска лига, постигнати се следните  резултати:

Младост – Илинден БС        0:1

Форца нова – Мартолци      3:1

Горски – Башкими                 2:3

Бабуна  - Бирлик                    3:0

Тополка – Интернационал 8:4