Порази на велешките екипи во најквалитените лиги

Загубија ракометарите, фудбалерките и екипата во футсал

Неуспешен спортски викенд за екипите од Велес, кои настапуваат во Првите лиги. Ракометарите на ГРК Борец на домашен терен очекувано загубија од лидерот Металург со 29:24, полувреме 16:11. Скопјани се убедливо поквалитетен тим, кој нема загубен бод што го покажа на теренот.

Најефикасни во редовите на Борец беа Лазаровски со 6 и Кире Мачавелов 5, Органџиев 4 гола.  По овој пораз и 16 одиграни кола Борец е претпоследен со 16 бодови. Во следното коло, велешани гостуваат на соседот од табелата Радовиш.

Фудбалерите на  футсал  екипата на Велес, се  проазени  дома од лидерот  Железарец со високи 6:0, полувремето заврши без голови.За потсетување, пред  три седмици Велес  го изненади Железарец во Скопје и му одзема бод, што е единствен нерешен резултат на скопјани.

По ова 20-то коло Велес и натаму е 6-ти  со 24 бодови а во наредното коло гостува во Тетово на  СЕЕУ, екипа која како и  велешани се бори  да го  избегне  претпоследното место кое води во разигурвање за опстанок.

Фудбалерките  на Борец на  гостувањето во Кочани поразени се од  истоимената   екипа, која е второпласирана,  со високи 7:0, полувреме 3:0.

Така по 12 кола Борец е седми со 10 бодови. Во наредното коло дома, в сабота Борец игра со струшката екипа на АС Јунајтед,  која е едно место повисоко пласирана.