Со победа ГОК Борец го започна разигрувањето во Првата лига

ГОК Борец - ОК Лирија 3:2

Во првото коло од разигрувањето на Првата одбојкарска лига, ГОК Борец попладнево, по долга и исцрпувачка борба славеше со 3:;2 против екипа на ОК Лирија од Жеровјане  (24,-16,-19,19,-9).

Иако во поголемиот дел од првиот сет велешани водеа, гостите з прв пат поведоа со 19:20 и на разлика го освоија сетот. Вториот и третиот сет домаќините сигурни за водство до 2:1 а во четвртот ОК Лирија сигурно го доби за тај брек. Таму велешани убедливи водеа и со 12:4 за на крај да победат и дојдат со размер од 9 победи и 2 порази и се на сигурното трето место.

ВО оваа фаза се играат 10 кола а во следното велешани гостуваат во Пробиштип на екипата на ОК Весна која има однос о 6/5 победи- порази.

Дали се потребни забрани за учениците на училиште да носат мини здолништа, долги нокти, маици на прерамки, бермуди, бради и присеви?