Мистеријата на камените топки во БиХ

Едни веруваат дека топките се остатоци од метеорити кои порано паднале на ова подрачје, а други сосема сериозно велат дека топките се всушност дело на некоја древна цивилизација

Метеорот кој падна во Русија, вреден злато и за науката и за собирачите на раритети

30 пати поголема од силината на атомската бомба фрлена на Хирошима во 1945 година. Просечната цена за небесен камен од метеорот е 7.000 евра, а за најмалите примероци се даваат дури 500 евра.

Најновото од светот на автомобилите

На Саемот во Женева претставени 130 нови автомобили

Новиот SEAT Leon – Автомобил на годината за 2013 во Македонија

Жирито реши помеѓу 29 учесници и 8 финалисти довербата да му ја додели на новиот Seat Leon.

Што го прави Марс неподобен за живот?

Во нашиот соларен систем, Марс има втори најдобри климатски услови за одржување на живот, по Земјата, но зошто таму засега не може да се живее?

Холивуд во воените филмови ја менува историјата

Холивудските режисери, продукциските куќи, студијата и сценаристите често не ги почитуваат фактите, ги менуваат настаните и ги чистат биографиите во воените филмовите

Старуваше видеопорталот „Нова“

Тоа е новина на македонскиот интернет простор, еден вид телевизија на интернет. www.novatv.mk

Во март завршува идентификацијата за припејд корисниците на мобилни

Околу 1,3 милион припејд- претплатници имаат рок до крајот на март да се идентификуваат. Операторите ќе мора да им ги исклучат телефонските броеви на оние што нема да се регистрираат во зададениот рок.

Што науката ќе промени за следните пет години?

ИБМ вели дека овие пет работи за пет години ќе го променат светот,фокусoт e на можноста компјутерите да ги имитираат човечките сетила

Високо, повисоко, највисоко

Највисоките кули во светот, повеќето се во Кина

Најдолговечни и најпопуларни гаџети се

Таблет компјутерите, паметните телефони и плазма телевизорите ќе се најдат на новогодишните списоци на многу луѓе, меѓутоа дали сите овие уреди ќе можат да го издржат тестот на времето?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

АНКЕТА »

Каде одмарате летово?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »