ФБИ ги уништувал доказите за вонземјаните

Агентите на американската разузнавачка служба ФБИ преплавени со информации за летечки чинии, во текот на 40-тите години од минатиот век, рутински ги уништувале извештаите поради недостиг на простор, стои во документите кои ги обелодени ФБИ во својата документација на интернет под името Волт (Ваулт).

Топ 10 најнеобични материи во светот

Луѓето од секогаш биле воодушевени од предмети или лица кои по нешто се „нај“ – најсилен човек во светот, најотровно животно или најбрз автомобил. Сепак тие особини се подложни на „рушење на рекорди“. Ако сакате вистински екстреми, погледнете ги најневообичаените материи кои се познати на човекот

Дали „книгите“ се најголемо откритие по најдените свитоци кај Мртвото Море?

Неименуван бедуин на северниот дел на Јордан во едни карпи нашол 70 мали „книги“ кои можат да ги откријат тајните на најраните денови на христијанството. Се уште не е потврдена автентичноста на книгите

Се појавија и теории на заговор: Цунамито во Јапонија го предизвикал американскиот проект ХААРП?

Теоретичарите на завера тврдат дека ХААРП или сличен уред за контрола на времето веќе се користел над Јапонија

Потресот во Јапонија го намали денот, поместена оската на ротација на Земјата

Американската вселенска агенција (НАСА) соопшти дека силниот земјотрес кој вчера ја погоди Јапонија, го скусил траењето на денот за 1,6 микросекунда, додека италијанскиот Институт за геофизика и вулканологија наведе дека оската на ротација на Земјата е поместена за 10 сантиметри.

Вторник делумно затемнување на Сонцето

Над територијата на Македонија затемнувањето ќе започне во 8:00 часот, а ќе заврши во 10:57 часот. Максималното „преклопување“ на Месечината со Сонцето ќе се случи во 9:24 часот.

Најголеми научни откритија и достигнувања во 2010 година

Од далечната вселена до езерата во Калифорнија, од необична бактерија до веројатно најскапиот и потенцијално најопасниот експеримент во историјата, науката во 2010 година ни подари многу постигнувања, не фасцинираше и ни разбуди надеж.

Метеор го осветли велешкото небо

Во петокот вечерта околу 19,25 часот силен блесок го осветли небото над Велес, поради метеор. Стручњаците велат не бил НЛО ( неидентификуван летечки објект) туку метеор

Роботи во УЗУС

Роботи започнаа да им помагаат во наставата на учениците од СОУ Коле Неделковски од Велес, кои ги користат како дел од практичната работа

SpotMe Android апликација

SpotMe е апликација која ќе ви помогне да бидете во тек со најновите настани за сите локали во Македонија. Нуди информации за локалите и мислење од другите корисници.

За да не ве лажат и ви земаат пари, проветете кои канали кабелските ТВ легално ги реемитуваат

Советот за радиодифузија (СРД) на својата веб-страница ги објави програмските пакети за кои кабелските оператори ги имаат уредено авторските права

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »