Меѓу 140 новитети и „фиат Л“ на женевскиот саем

Големите производители на автомобили произведоа 140 модели и објавија дека нивната светска премиера ќе се одржи во почетокот на март на Саемот за автомобили во Женева (Geneva Motor Show), меѓу кои ќе се најде и најновиот „фиат Л“ автомобил на „Фиат“ кој ќе се произведува во Србија.

Шкотска и Шведска во трка за да се добие европското вселенско пристаниште

И додкеа Африка се бори со гладот, децата умираат, богатиот свет размислува кога ќе додје на ред да се прошета во вселената

Kia Rio автомобил на годината во Македонија

Националниот избор за автомобил на годината во Македонија годинава се одржа по 17-ти пат

Потрага на НАСА за вселенски примероци

Камења од Месечината, делови од метеорити и други т.н. астроматеријали кои НАСА ги позајмила на научници или ги дала на подарок на американски и странски државници и функционери. Тие не ги вратиле

Откритие без зборови: Милијарди други планети

Астрономите во средата објавија дека секоја од стотиците милијарди ѕвезди во Млечниот пат, најверојатно просечно имаат најмалку по една придружна планета, потврдувајќи го впечатокот дека планетите се чести во вселената како и зрнцата песок на плажа.

Кој ќе биде автомобил на годината

Во конкуренција се девет автомобили

ТРМР Ви благодари

За довербата што ја имате кон страницата и за повеќе од 700 илјади прегледи

Од Нова година без ХТВ 1 и РТ Србија

Операторите и ЗАМП не постигнаа договор за реемитување на неколку ТВ канали, меѓу кои и ХТВ 1, Сателитскиот на РТС, РТ Црна Гора...

Промовирани две нови општински веб страници

За општинскиот празник, велешани и гостите добија нови општински веб страници, за туризам и електронски административни услуги

ЦЕРН: Регистрирани честички кои се движат побрзо од светлината

Ова ново научно тврдење, кое го проследија светските агенции, ако се потврди, ќе ја собори Теоријата на релативитетот на Ајнштајн.

Со воз под целиот свет

Русија го обнови проектот за изградба на подводен тунел под 105 километри широкиот Берингов премин, а изведбата би чинела 99 милијарди долари.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »