Најдолговечни и најпопуларни гаџети се

Таблет компјутерите, паметните телефони и плазма телевизорите ќе се најдат на новогодишните списоци на многу луѓе, меѓутоа дали сите овие уреди ќе можат да го издржат тестот на времето?

Кој се најпаметните луѓе на светот

Листата на 16 најинтелигентни луѓе во светот ја состави др. Џејсон Бетс кои и самиот има IQ 168. Најпаметниот човек е Грк

Делфините помагаат да се исчисти Јадранското Море од мински полиња

Во чистењето на заливот Бока Которска од нагазни мини главни недомана беа делфините

Блекбери: Од статусен симбол до срам

Сопствениците на некогаш популарните Блекбери мобилни телефони денеска се срамат од својот апарат

Дали Македонија е во вистинската часовна зона?

Имајќи во предвид дека 86,2% од површината на Македонија лежи во средноевропската часовна зона, сосема е логично и исправно официјално да се користи средноевропското време.

Како била родена месечината? Од каде вода на месечината?

Новите докази ја разрешуваат старата мистерија за потеклото на најголемиот сателит на земјата.Анализа на камењата од Аполо: соларните ветрови ја создале водата на месечината.

Медалјон стар со векови, доаѓа од вселената

Научниците од Штутгартскиот универзитет тврдат со сигурност дека станува збор за материјал кој доаѓа од вселената, но е паднат на Земјата

Шпионажа, игра или и двете?

Двајца чеси се обвинети во Грција дека шпионирале. Тие се бранат дека сликале за интерактивна електронска игра наречена „Арма 3“ . Тие се од чешката компанија „Бохемија Интерактив“ која е популарна поради создавање софтвер со 3Д графика

Пронајден скелетот на Ричард Трети?

Човечкиот скелет со дупната глава откриен под паркинг во Англија, можеби му припаѓа на кралот Ричард Трети,

Ајфон 5 на „Епл“

Ајфон 5 кој се појави на пазарот вчера, петок, исполнува многу очекувања на обожавателите на технолошки направи и на аналитичарите на технологии, но на неговото претставување понуди само малку изненадувања

Леталото Војаџер 35 години во вселената

Сондата Војаџер 1 наскоро ќе го напушти Соневиот систем и ќе вплови во меѓуѕвездениот простор

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

АНКЕТА »

Каде одмарате летово?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »