Со воз под целиот свет

Русија го обнови проектот за изградба на подводен тунел под 105 километри широкиот Берингов премин, а изведбата би чинела 99 милијарди долари.

Eрупциите на Сонцето ќе се засилат во 2013 и ќе предизвикаат хаос во електричните комуникации на Земјата

Научниците предупредуваат cончевите бури може да имаат „разурнувачки ефект“ врз човековата технологија кога ќе го достигнат својот максимум за две години, предупредуваат водечките светски научници.

бесплатен интернет за велешани во центарот на градот

Бесплатен интернет во Младинскиот парк и околу Гимназијата

ТРМР и од мобилен

ТРМР освојува нови простори за да биде се поблиску до Вас. Нова можност да бидете во тек со градските случувања, преку најстариот сајт во Велес ТРМР кој постои шест години

ФБИ ги уништувал доказите за вонземјаните

Агентите на американската разузнавачка служба ФБИ преплавени со информации за летечки чинии, во текот на 40-тите години од минатиот век, рутински ги уништувале извештаите поради недостиг на простор, стои во документите кои ги обелодени ФБИ во својата документација на интернет под името Волт (Ваулт).

Топ 10 најнеобични материи во светот

Луѓето од секогаш биле воодушевени од предмети или лица кои по нешто се „нај“ – најсилен човек во светот, најотровно животно или најбрз автомобил. Сепак тие особини се подложни на „рушење на рекорди“. Ако сакате вистински екстреми, погледнете ги најневообичаените материи кои се познати на човекот

Дали „книгите“ се најголемо откритие по најдените свитоци кај Мртвото Море?

Неименуван бедуин на северниот дел на Јордан во едни карпи нашол 70 мали „книги“ кои можат да ги откријат тајните на најраните денови на христијанството. Се уште не е потврдена автентичноста на книгите

Се појавија и теории на заговор: Цунамито во Јапонија го предизвикал американскиот проект ХААРП?

Теоретичарите на завера тврдат дека ХААРП или сличен уред за контрола на времето веќе се користел над Јапонија

Потресот во Јапонија го намали денот, поместена оската на ротација на Земјата

Американската вселенска агенција (НАСА) соопшти дека силниот земјотрес кој вчера ја погоди Јапонија, го скусил траењето на денот за 1,6 микросекунда, додека италијанскиот Институт за геофизика и вулканологија наведе дека оската на ротација на Земјата е поместена за 10 сантиметри.

Вторник делумно затемнување на Сонцето

Над територијата на Македонија затемнувањето ќе започне во 8:00 часот, а ќе заврши во 10:57 часот. Максималното „преклопување“ на Месечината со Сонцето ќе се случи во 9:24 часот.

Најголеми научни откритија и достигнувања во 2010 година

Од далечната вселена до езерата во Калифорнија, од необична бактерија до веројатно најскапиот и потенцијално најопасниот експеримент во историјата, науката во 2010 година ни подари многу постигнувања, не фасцинираше и ни разбуди надеж.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »