Холивуд во воените филмови ја менува историјата

Холивудските режисери, продукциските куќи, студијата и сценаристите често не ги почитуваат фактите, ги менуваат настаните и ги чистат биографиите во воените филмовите

Старуваше видеопорталот „Нова“

Тоа е новина на македонскиот интернет простор, еден вид телевизија на интернет. www.novatv.mk

Во март завршува идентификацијата за припејд корисниците на мобилни

Околу 1,3 милион припејд- претплатници имаат рок до крајот на март да се идентификуваат. Операторите ќе мора да им ги исклучат телефонските броеви на оние што нема да се регистрираат во зададениот рок.

Што науката ќе промени за следните пет години?

ИБМ вели дека овие пет работи за пет години ќе го променат светот,фокусoт e на можноста компјутерите да ги имитираат човечките сетила

Високо, повисоко, највисоко

Највисоките кули во светот, повеќето се во Кина

Најдолговечни и најпопуларни гаџети се

Таблет компјутерите, паметните телефони и плазма телевизорите ќе се најдат на новогодишните списоци на многу луѓе, меѓутоа дали сите овие уреди ќе можат да го издржат тестот на времето?

Кој се најпаметните луѓе на светот

Листата на 16 најинтелигентни луѓе во светот ја состави др. Џејсон Бетс кои и самиот има IQ 168. Најпаметниот човек е Грк

Делфините помагаат да се исчисти Јадранското Море од мински полиња

Во чистењето на заливот Бока Которска од нагазни мини главни недомана беа делфините

Блекбери: Од статусен симбол до срам

Сопствениците на некогаш популарните Блекбери мобилни телефони денеска се срамат од својот апарат

Дали Македонија е во вистинската часовна зона?

Имајќи во предвид дека 86,2% од површината на Македонија лежи во средноевропската часовна зона, сосема е логично и исправно официјално да се користи средноевропското време.

Како била родена месечината? Од каде вода на месечината?

Новите докази ја разрешуваат старата мистерија за потеклото на најголемиот сателит на земјата.Анализа на камењата од Аполо: соларните ветрови ја создале водата на месечината.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »