Поголеми плати за просветените работници и не за нивното присуство во политиката

Има многу промени во образованието, некои во надолна линија други во нагорна, согласно со времето и технологијата

Лила Арсова најдобар учител во Македонија за 2017-та

Врачени признанијата по повод 5-ти октомври, Светски ден на учителот. Признание од Сојузот на просветните работници на Македонија

Децата ученици со посебни потреби добија асистенти

12 родители побарале и добиле лични и образовани асистенти. Проект „Општествено -корисна работа“ времено се ангажирани 8 невработени лица

36 бруцоши на информатика, повеќе скопјани од велешани

Започна наставата на факултет за информатика, дисперзирана настава Велес

Дури 89 паралелки во велешките училишта со помал број од минимумот

Дилема предимензиониран ли е бројот на наставен кадар според бројот на ученици

Со свечен час започна наставата на ТТФ во Велес

На единствениот матичен факултет во градов,опаднат интересот за студии, па беа поделени седум индекси што за редовни што за вонредни

Распоред на работни саботи до крајот на учебната година

До крајот на учебната 2017/8 година ќе одработуваат уште три саботи, односно вкупно по две во секое полугодие

Наставата во село Клуковец не е започната

Родителите не ги пуштаат децата поради лошите услови за работа

Започна учебната година за 6,7 илјади ученици во велешко

Прво одделение тргнаа 470 првачиња, нема бројка колку средношколци се запишале во прва година. Градоначалникот вели има повеќе првачиња од лани, ланските бројки посочуваат имало стотина повеќе од годинава

Слаб интерес за упис на факултетите кои работат во Велес

Во првиот уписен рок примени само 25 студенти а имаше 230 слободни места. На 1-ви и 4-ти септември нова шанса за упис

Од понеделник, во училиште, кој кога на настава

Распоред на почеток на наставата во основните и средни училишта во Велес и околината

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

АНКЕТА »

Дали попустите за „Црниот петок“ ги оправдаа очекувањата?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »