Учениците на распуст до понеделник

Согласно мерките за заштеда на електрична енергија, општината реши да го продолжи принудниот распуст на учениците до крајот на оваа седмица

Принудниот распуст за учениците од велешко продолжува

Општината и првите три дена од следната седмица ги прогласи за неработни

Усвоена иницијативата за згаснување на ОУ „Ј.Х.К. Џинот“ и ОУ „Благој Кирков“

Постапката ќе трае неколку месеци, а по добиените информации Советот ќе одлучи дали овие две училишта ќе згаснат или не

Распуст за учениците од Велес и Чашка

До понеделник бeз нaстава основните и средни училишта во велешко. Осум илјади ученици по дома.

Основните училишта Кирков и Џинот куртулија од згаснување, но до кога?

Двете основни училишта од градот кои се судруваат со проблемот на мал број ученици, ја преживеаја вонредната иницијатива за нивно згаснување и основање едно ново.

Сексуалноста кај децата со посебни потреби

Со него се соочуваат родителите, кои на своите деца не можат да дадат одговори за сексуалниот живот

Нов стрип на МПЦод едицијата за Библиските настани

Осмиот број ја донесува приказната за пророкот Еремија

Опрема за спортување за детските градинки од Повардарието

Детските градинки и основните училишта од Повардарието добија опрема за спортување на децата од најмладата возраст.

Награда за велешанка од УНИЦЕФ за спот за училишта без насилство

Велешанката Мими Петрушевска освои второ место за категоријата Се почнува од тебе, биди позитивен пример за промена

Почна спроведувањето на проектот „Зелен пакет јуниор‘‘

Целта е едуцирање на учениците од прво до петто одделение за основните начела на одржливиот развој, заштитата на животната средина.

Училиштето од Горно Оризари доби Зелено знаме

На Еко-самит кој викендов се oдржа во Охрид беа доделени зелените знамиња на Еко училиштата

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »