Танцувачката група Огнот на Анадолија шири порака за културна толеранција по Балканот

Светски-познатото турско танцувачко друштво „Анадолу атеси“ имаше успешна турнеја во балканските земји во 2013 година, давајќи пример за тоа како уметностите можат да ги премостат културните разлики во регионот

Алфа и Омега со нов сингл, Подобар свет

Продолжуваат со освојување на публиката

Велешката чалгија, повеќе од еден век симбол на градот

Нема радосен момент во градот, каде не присуствувала Велешката чалгија, дали е свадба, крштевка, веридба, роденден, именден таа е дел од семејната прослава. Велешката чалгија постои повеќе од еден век и таа е една од обележјата на градот, заедно со Железниот мост, Градскиот саат, пастрмалијата...

Прв роденден на здружението Гласот на животните

Вдомени 157 животни и лекарcки помогнати 90 бездомни животни

Зошто венчалниот прстен се носи на четвртиот прст?

Кинеска легенда... вредна внимание

85 роденден на Попај морнарот

Цртаниот јунак чие омилено јадење е спанаќот и по толку години е привлечен и интересен

Свадба која го развесели пола Велес ( фото)

За втората половина која не ја виде свадбата кај Мало мовче, следната фото репортажа

Весела географија - 25 занимливости

Дали знаете кој бил прв главен град на Русија, колку држави во Европа имаат само една граница...

Коледарските огнови горат

Коледе леде, паднало греде, отепало деде...

Дедо Мраз од Лисиче

Од Лапонија Дедо Мраз на магаренце дојде и кај децата од Лисиче

Што телевизиите нудат за пречекот на Новата

За тие кои решија да останат дома еве што може да видат на малите екрани за новогодишната ноќ. Кој ќе пее, кој филмови...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

АНКЕТА »

Дали Македонија еден ден ќе биде членка на ЕУ?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »