Пари, пари, пари Велес vs. Македонија

Како да се најдат 90 илјади денари,на почеток, за да продолжи судскиот спор Велес vs. Македонија

Две недели се чистеше сметот од двата празнични дена за први мај

При оваа актиност комуналците од ЈКП Дервен собраа 23 трактори смет. Многу повеќе на езеро Младост, многу малку на реката Бабуна

Старите се сушат, нови не се садат

На местото со старите и уништени садници, ЈКП Дервен никако со години да започне со нивна обнова

Ден на дрвото, езеро Младост, месец дена потоа

Површината во локалитетот езеро Младост велешко,која се продава како земјиште за градба на хотел, засадена со садници од 30-ти март на Денот на дрвото, месец дена подоцна е гола и пуста

Велешани рекордно, оставија смет по празничниот викенд

Бреговите не езеро Младост и реката Бабуна доказ колку велешни празнуваа. Толку и смет оставија.

Потокот исчистен, но дилема е до кога?

Пет дена траеше акцијата на чистење на Потокот, при што се собрани 16 трактори смет. Од ЈКП Дервен апелираат граѓаните да го почитуваат Законот за јавна чистота.

Дервенци засукаа ракави, го чистат Потокот

РЕ Комунална хигиена при ЈКП Дервен започна со акција за чистење на отворениот канал на ул. Јане Сандански, наречен „Потокот“.

Вулканската прашина од Исланд патува кон Македонија?

Иако метеоролозите вчера најавија дека облакот со прав и пепел од исландскиот вулкан во текот на изминатата ноќ ќе достигне и до северните делови од Македонија, тоа не се случи. Од УХМР велат дека и во текот на денешниот ден постои веројатност слабо концентрирана маса од прав и пепел да се прошири во северниот регион од Македонија.Облакот се уште не ја одминал Македонија

Се сечат старите дрвја во Градскиот парк

Кога последен пат сте биле во Градскиот парк? Еве ви можност низ неколку фотографии да видите како изгледа оваа пролет.

На Денот на дрвото се садеше и во велешко, а ќе има ли фајде?

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото - Засадија својата иднина“ на двете локации во велешко - над езерото Младост и кај селото Караслари беа засадени околу 50 илјади садниици листопадни и зимзелени дрвца. Дел од нив на идно градилиште и на простор кој веќе е пошумен

Живот во розово без Топилница, дишеме чист воздух

Заводот за здравствена заштита Велес и Информативниот систем во Министерството за животна средина и просторно планирање редовно го следеа квалитетот на воздухот во Велес.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »