Процесот Велес против Македонија продолжува, вештачењето не се плаќа

Велешките граѓански здруженија и локалната власт се откажаа плаќањето на понатамошно вештачење вредно 50 илјади евра, заради докажување на загаденоста на почвата во околината на градот, но не се откажаа од тужбата

Се облагородуваше дивата круша

Во текот на двата дена биле накалемени 2,5 илјади калеми различни сорти круша кантарка, вилјамовка, ватефетел, од повеќе делови на Македонија.

ЈКП Девен го чисти Потокот, граѓаните го затрупуваат

Уште еднаш потврдена ниската свест на одделни сограѓани, кој сметот наместо во контејнери го фрлаат во Потокот. До кога?

Се делат канти за смет за почист Велес, но и се крадат

Од добиени 545 распределени се поголем дел, останале уште 154 за поделба

Оваа пролет во Градскиот парк се врши голема реконструкција

Пролетва во Градскиот парк се врши првата поголема реконструкција по 60 години негово постоење.

Или три милиони денари или крај на тужбата против државата

Велес може да се повлече од тужбата против Република Македонија, со која бара пари за обештетување поради тридецениското загадување на градот.

Како го гаснев Чернобил

Херојот на чернобилската катастрофа Илгиз Ишаков во интервју за „Јутарњи лист“ ги опиша ужасните денови по експлозијата во украинската нуклеарна електрана во 1986 година, на чија санација работел цели пет години. Од целата екипа се живи само двајца.

Велосипедски пролетен еко зелен крос

Педесетина основци со возење по градските улици ја разбудуваа свеста кај велешани за користење на велосипедот

Во акцијата Ден на дрвото засадени 50 хектари со багрем

Акцијата за пошумување, која се одржува по седми пат, овојпат беше заедничка на двете соседни општини, Велес и Чашка.Белки акцијата ќе ги надмине ланските очајни 10 отсто зафатени дрвца на ,,несреќно ибрана локација,, .

Еколошко признание за учениците од Горно Оризари

Училиштето Рајко Жинзифов од велешкото село Горно Оризари го доби зеленото знаме на граѓанско здружение ОХО, највисоко признание кое може да добие едно еко-училиште во Македонија

Tопењето на мразот на Антарктикот и на Гренланд е се побрзо и поголемо

До 2050 година нивото на морето ќе порасне за 32 сантиметри, од кои 15 сантиметри ќе бидат условени од топењето на замрзнатите плочи на Гренланд и Антарктик, ако тие продолжат да се топат со сегашното темпо, резултати се од 20 годишното сателитско мерење

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »