Нова сеча на дрвја, нова реакција на велешани

Се сечат стари и деградирани дрвја, објаснуваат од локалната власт

Викторија од Сарамзалино долета до Казахстан

Царското орле Викторија тргна на долго патување и од Сарамзалино стигна дури до Казахстан. Тоа е неочекувано за еден царски орел и досега се нема случено друга обележена птица да одлета толку далеку на север

Откриено растение кое го апсорбира металот

Има шанса за Велес да се спаси од децениското загадување со тешки метали

Еколошките невладини организации од Македонија потпишаа Зелена платформа

Истата ќе биде доставена до политичките партии, учеснички на изборната трка

Експериментално пошумување на голиот рид Св. Илија

Обид со помош на професори на Шумарски факултет, за враќање на шумите во велешко, со помош на гелот ``зеба,,

Втората смена на велешани вработени во Дрекселмаер не отпатува на работа

Тие се разочарани што нема доволно слободни места за превоз до работа, до Кавадарци

Езерото Младост со низок водостој

Велешани стравуваат за иднината на езерото поради сушата

И турските студенти засадуваа рози во Велес

Тие се студенти на МИТ универзитетот

Во Велес се садат 3,5 илјади рози (фото)

Овој ден на пролетта, прерасна во еко хепенинг

Розите ги скараа екологистите и велешката власт

Во Велес се садат 3,5 илјади рози, а 7 илјади од пред три години ги снема

Пролетно чистење на Велес, собрани 500 кубици смет (фото)

Деновиве се чистеше на две локации, езеро Младост и покрај Битолска пруга. Останува уште да се исчисти брегот на реката Вардар

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »