Бањање во Вардар не, во езеро да

Реката Вардар низ Велес, се до фабриката Хив, е забранета за капење, наводнување, риболов и поење на стока, одлучи Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

Кој и зошто краде од шљаката на депонијата кај Топилница

Украдени се 2 тони шљака, некогашен нус-производ од работата на Топилницата, кој сега се наоѓа депониран на депонијата од блискиот рид.

Улицата Благој Ѓорев без сенка, дрјвата искастрени до стебло

Велешани лути на ЈКП Дервен што годинава ги искастри липите, па главната улица Благој Ѓорев е без сенка.

Парите уплатени, судскиот процес Велес против Македонија продолжува

Велешките невладини организации вклучени во,,Зелената коалиција,, денес, четврток, на сметката на Основниот суд од Велес ги уплатија собраните средства од саботната донаторска акција

Велес победи, се собраа пари за тужбата

Донаторската акција успешна, парите ќе се уплатат в четврток

Пари, пари, пари Велес vs. Македонија

Како да се најдат 90 илјади денари,на почеток, за да продолжи судскиот спор Велес vs. Македонија

Две недели се чистеше сметот од двата празнични дена за први мај

При оваа актиност комуналците од ЈКП Дервен собраа 23 трактори смет. Многу повеќе на езеро Младост, многу малку на реката Бабуна

Старите се сушат, нови не се садат

На местото со старите и уништени садници, ЈКП Дервен никако со години да започне со нивна обнова

Ден на дрвото, езеро Младост, месец дена потоа

Површината во локалитетот езеро Младост велешко,која се продава како земјиште за градба на хотел, засадена со садници од 30-ти март на Денот на дрвото, месец дена подоцна е гола и пуста

Велешани рекордно, оставија смет по празничниот викенд

Бреговите не езеро Младост и реката Бабуна доказ колку велешни празнуваа. Толку и смет оставија.

Потокот исчистен, но дилема е до кога?

Пет дена траеше акцијата на чистење на Потокот, при што се собрани 16 трактори смет. Од ЈКП Дервен апелираат граѓаните да го почитуваат Законот за јавна чистота.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »