Потокот исчистен, но дилема е до кога?

Пет дена траеше акцијата на чистење на Потокот, при што се собрани 16 трактори смет. Од ЈКП Дервен апелираат граѓаните да го почитуваат Законот за јавна чистота.

Дервенци засукаа ракави, го чистат Потокот

РЕ Комунална хигиена при ЈКП Дервен започна со акција за чистење на отворениот канал на ул. Јане Сандански, наречен „Потокот“.

Вулканската прашина од Исланд патува кон Македонија?

Иако метеоролозите вчера најавија дека облакот со прав и пепел од исландскиот вулкан во текот на изминатата ноќ ќе достигне и до северните делови од Македонија, тоа не се случи. Од УХМР велат дека и во текот на денешниот ден постои веројатност слабо концентрирана маса од прав и пепел да се прошири во северниот регион од Македонија.Облакот се уште не ја одминал Македонија

Се сечат старите дрвја во Градскиот парк

Кога последен пат сте биле во Градскиот парк? Еве ви можност низ неколку фотографии да видите како изгледа оваа пролет.

На Денот на дрвото се садеше и во велешко, а ќе има ли фајде?

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото - Засадија својата иднина“ на двете локации во велешко - над езерото Младост и кај селото Караслари беа засадени околу 50 илјади садниици листопадни и зимзелени дрвца. Дел од нив на идно градилиште и на простор кој веќе е пошумен

Живот во розово без Топилница, дишеме чист воздух

Заводот за здравствена заштита Велес и Информативниот систем во Министерството за животна средина и просторно планирање редовно го следеа квалитетот на воздухот во Велес.

Ден на пролетта

На импровизирани зелени дрвја децата од основните училишта и детските градинки цртаа и пишуваа пораки, преку кои ја изразуваа нивната желба за еколошки чиста средина

Промоција, колку за реклама. Ефект нула

Каква е состојбата со садниците засадени во промотивни цели од претходните акции?

За две години издадени 10 еколошки дозволи

Општина Велес ја издаде десетата еколошка дозвола за усогласување со ,, Б,, интегрирана дозвола на фирмата ,,Миса – МГ,, која се занимава со површински коп на железна руда.

Случај Топилница, и без здравје и без пари

Тоа што ТРМР уште пред една седмица го најави се случи на седницата на Одборот ,,за спас на Велес,, .Пари, пари, пари...

ЕВН - ЈКП Дервен 150 : 50

Ова не е спортски резултат, туку колку дрвја се исекоа или ќе се исечат во велешко.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »