Во археолошкиот локалитет Стоби откриена Јужната пoрта, втор влез во градот

Портата била во функција во периодот од 1-виот до средината на 6-тиот век од н.е., по што била заsидана од ново изградениот јужен бедем

Вечерва, сабота, премиера на монодрамата „Исмена“ во велешки театар

Монодрамата „Исмена“ од Катерина Момева, во режија на Елеонора Теова е во изведба на Моника Ставревска

Нови 870 книги во велешка библиотека, оти има зголемен интерес за читање во време на ковид

Дијапазонот на набавени книги е широк, дела со психолошки, трилери, романтични содржини

Промовирана збирката раскази „Детства“ на Наташа Брезовска Богоевска

Книгата е составена од 16 раскази

Актерот на Битолски театар, Слободан Степановски годинешен добитник на актерската награда „Петре Прличко“

За наградата биле предложени петмина актери

Промовиран романот „Срцето на една жена“ од Јасмина Ѓорѓиева

Ова е петто дело на велешанката Ѓорѓиева, по претходните четири збирки поезија

Промовирани книгите „Близнаци“ и „Детето во снегот“ од Емилија Златкова Анастасова

Емилија е дипломиран професор по македонски а работи како лектор, родена во Кочани а живее во Велес

Нада Алексоска промовираше нова книга, збирка раскази

Муабетење со умот е новата книга на Алексоска

Библиотеката и музејот со минимален број вработени а наскоро во пензија заминуваат дел од нив

Градоначалникот е разочаран што инспекциските служби во градот се без инспектори- УЈП, трудова, пазарна, екологија

Започна скулпторската колонија „Велес 2020“, авторите годинава работат од домашни услови

Учествуваат седум автори, шест од Македонија и еден од Бугарија кои работат со отпадно железо и на мермер

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »