Изложба за традиционалната велешка куќа од 19 и почетокот на 20 век

Во Ликовниот салон е отворена изложбата „Велешка куќа“ за традиционалната велешка куќа од 19 и почетокот на 20 век, на авторот архитект Петар Намичев

Во велешкиот театар подготовки за првата годинашна премиера „Нора‘‘

Во велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во тек се пробите на ансамблот кој работи на новата прва премиера во 2011 година. Тоа е претставата „Нора‘‘ или „Домот на куклата‘‘ по текст од најпознатиот скандинавски драмски писател Хенрикс Ибзен, во режија на Никола Ристов.

Тоше Проески постхумно одликуван со Орден за заслуги за Македонија

Орденот е признание за неговите овоземни заслуги, но и израз на нашата љубов и почит кон човекот кој не сакаше сите.

Успешна година за велешкиот театар

Стотина претстави, три премиери, полн салон, се доволно показатели дека 2010-тата година за велешкиот театар била успешна, иако имале проблеми со финансиите.

Тодорче Николовски Велес, 1902 - Скопје, 1999

На 16 јануари 1902-та во Велес е роден Тодорче Николовски, актер

Рацин најинтересен за гостите во градот

Куќата на Рацин најпосакувана за гостите на Велес. Куќите на Џинот, Главинов и Касапови помалку атрактивни, бидејќи и не се така познати за поширокиот круг посетители

2011 Година на филмски продолжетоци

Холивуд одлучи во 2011 да игра на карта на проверени филмски франшизи за да ја зголеми гледаноста и заработката на кино благајните, па така годината што е пред нас се најавува како година на филмски продолжетоци.

Мил Ман со карикатури на тема спорт

Трета самостојна изложба на Мил Ман за неговата 25 годишна работа, овој пат на тема спорт

Велес 15 години нема книжарница

Градот каде е отворено првото читалиште во Македонија, денес нема книжарница

Злосторство на островот на козите - премиера на Велешкиот театар

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов - Џинот‘‘ во Велес во вторник премиерно ќе ја изведе претставата „Злосторството на островот на козите‘‘ текст на италијанскиот писател Уго Бети во режија на Деан Дамјановски.

Саем на книгата за Нова Година

Отворен Новогодишниот Саем на книгата, сместен во Градската Библиотека. Ќе биде отворен до 30-ти декември од 9 до 21 часот. Има илјада наслови од десетина издавачи по поволни цени и со попуст

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108

АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »