Промовиран ,,Нож и пердув,, на Димитри Соле Љубин

Во саботата вечер во Ликовниот салон во Велес беше промовиран романот ,,Нож и пердув ,, на Димитри Соле Љубин во издание на издавачката куќа ,,Антолог,,. Настанот остана запаметен по преполниот салон

Прва самостојна изложба на резбарот Славе Петков

Во организација на Народниот музеј во Ликовниот салон е отворена прва самостојна изложба на велешкиот резбар Славе Петков.

25 години карикатура на Милман

По повод 1-ви април денот на шегата во Ликовниот салон во Велес отворена е изложба на карикатуристот Миле Манчевски, познат како Милман.

Баханалии премиерно во велешки театар

Сабота, недела и среда ,,Баханалии,, по текст на Горан Стефановски а во режија на Наташа Поплавска премиерно пред велешани.

ДАР-МАР со животна награда од Стрип Центарот од Велес

За неговиот Пецко Дарко Марковиќ ја доби наградата на велешкиот Стрип Центар

Сашко Костов со нов видео спот

Велешанецот Сашко Костов деновиве сними нов видео спот за песната Vertigo. Тој е талентиран 28 годишен композитор, музичар, аранжер, тапанар, пејач, гитарист и продуцент.

Јас сум од Титов Велес, репризно среда на ТВ АЛФА

Тие што не го гледале досега филмот ,,Јас сум од Титов Велес,, ќе можат тоа да го сторат среда 30 март 20,30 часот АЛФА ТВ. Социјална приказна за животот во загадениот град.

Првиот македонец, Александар Стефаноски пееше во Миланската Скала

На 28 февруари македонскиот бас оперскиот пеач Александар Стефаноски настапи во Миланската Скала. Тој е првиот македонец кој што настапил на Миланската Скала, еден од најголемите светски театри, кој датира од 3 Август 1778.

Непознати дела на Папрадишки премиерно во Велес

Десетина досега непознати дела на Димитрија Андонов Папрадишки, македонската културна јавност може да ги види премиерно на ретроспективната изложба посветена на 150 годишнината од раѓањето на овој автор.

Зафирчев по две години пауза се враќа во театарот и тоа во родниот Велес

Васил Зафирчев по двегодишна пауза се враќа на театарската сцена, во велешкиот театар, толкувајќи ја главната ролја на Диноис во претставата ,,Баханалии ,,

Данка Фирфова Северова

Ако велешанката Тинка Коларова е првата македонската актерка, која со улогата на Геновева во истоименaта претстава се качила на сцената, тогаш велешани се горди што и првата школувана оперска певица е од овој град. Тоа е Данка Фирфова

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147

АНКЕТА »

Дали Ликовниот салон е вистинското место за венчавки?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »