Хорот Св. Кирил и Методиј не доби средства од Министерството за култура за настап на фестивал во Шпанија

Претходните четири години хорот аплицирал за сопствен концерт, но досега не добил ниту денар

Промовирана книгата „Во светот на научната фантастика“ од Љубомир Михајловски

Делото содржи значајни податоци за истријата на научната фантастика во светот и кај нас

Никола Мицевски сабота вечер со концерт во Велес (видео)

Како гости најавени се гитаристот Дамјан Пејчиновски и хорот Св. Кирил и Методиј од Велес

Два нови филма неделава се на репертоарот на 3Д киноверзум

За децата и еден нов цртан кој е насинхронизиран

Кој се од Велес и за што доби финансиска поддршка од Министерство за култура за годинашните проекти

Средства добија „Рациновите средби“, Фестивалот на античка драма „Стоби“, фолклорниот фестивал „Велес“, Вајарската работилница „Папрадишки мајстори“, Меѓународната стрип колонија на Стрип центарот

Премиерно „Последниот танц на Magic Mike“ третиот и последен дел од трилогијата Magic Mike

Беше најавено и ре- изданието на Титаник, по повод 25-годишнината од премиерата, но ден пред премиерата поради технички причини филмот ќе се прикажува дополнително.

Признанија за најредовните читатели на Велешка библиотека (фото)

За највозрасен читател пофалница доби Марија Питиќова, а за најмногу прочитани книги Ацо Давчевски

Во месец февруари четири претстави, гостувања на сцената на велешки театар

Во два термини ќе биде прикажан и „Инферно“,чии сите пет прикажувања досега беа распродадени

Филмот кој заработи 11 номинации за Оскар „Се во исто време“ на репертоарот на 3Д киноверзум Велес

Нови филмови се и Астерикс и Обеликс: Средното кралство со Златан Ибрахимовиќ, „Човекот по име ОТО “ со Том Хенкс, трилер-мистерија „Тропање на колибата“

Врачена е наградата за животно дело „Андреја Дамјанов“ на архитектката Зорица Блажевска

Cе доделува за особени достигнувања и личен придонес во развојот на архитектурата и градителството

Номинираните Оскаровци „Аватар -патот на водата“ и „Бабилон“ и неделава на репертоарот на 3Д киноверзум

Нови филмови кои ќе се прикажуваат до 1 февруари се трилерот „Опасен лет“,драмата „Кит“ и детскиот „Мачорот во чизми“

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »