Градската библиотека повторно работи, и со само петмина вработени

Работното време е секој ден, освен сабота и недела од 8 до 16ч.

Златниот стрип и прва награда на меѓународниот стрип конкурс за „Древниот“

На 18-тиот меѓународен стрип конкурс стигнале 176 дела и за прв па побројни се македонските автори

Велешки театар започна со изведба на претстави од редовен репертоар

Вчеравечер беше одиграна„Сестрите Прозорови“ а петок вечер е „Синиот портокал“

Велес му оддава почит на безвремениот Рацин, денес и утре 57-ми Рацинови средби

Програмата на манифестацијата

Томислав Османли за „Парадоксикон“ добитник на Рациновото признание

Тука сме да го одбраниме, македонскиот јазик со нашето творештво, рече Османли

Рациновите средби на 25-ти и 26-ти септември

На двете вечери предвидени се и мини концерти првата вечер на групата „Синтезис“ а на втората на велешкиот камерен оркестар „Ангел Шурев“

Нова, деветта книга по ред на Крлевски -Крилести Крлевизми

Три афоризми од новата книга на Крлевски Го фативме последниот воз, а тој на слеп колосек. Купивме смарт фрижидер. Ноќе се отвара со лозинка. Убава си како предизборно ветување!

Дела од Ликовната колонија „Неготино 2019“ изложени во Ликовен салон (фото)

Изложени се 40-тина дела, изработени во различни техники

Промовиран романот „Изброј ги ѕвездите“ за Еврејско дете кое се спасило од холокаустот

Романот е вистинска приказна за хероизмот на 10-годишната Анемари за времето на холокаустот во Данска

Наградата за животно дело, Коле Неделковски за Васил Тоциновски

Во чест на добиената награда во дворот од спомен куќата на Неделковски, до неговата биста, во родната Војница, Тоциновски засади дрво.

Снежана Лазарова Луна ја изработи „Тајната вечера“ од ориз и синап

3а десет години работа, ја отвори нејзината десетта самостојна изложба во родниот Велес

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »